Rekonstrueerimine‎ > ‎Ideed‎ > ‎

Õueala

Idee

Kõrval on kujutatud (pildil klõpsates näed suuremalt) idee hoovi ja sissesõidutee ümberehitamiseks.

Kui tahaksime kasutusele võtta tänavaäärse platsi parklana, siis tuleks niikuinii sinna rajada ligipääs. Samuti ei ole praegune jäätmekonteinerite paigutus eriti kaval. Välja pakutud idee lahendaks mõlemad küsimused.

Meil ei ole täna vahendeid selle realiseerimiseks aga kui idee kogub poolehoidu - või kerkib pinnale mõni parem -, siis teame teha pikemaajalisi plaane.

Eelised ja puudused

Olemasolevalt sissesõiduteelt risti üle muruplatsi sirge ligipääsutee rajamine tänavaäärsesse parklasse oleks mõnevõrra odavam (aga mitte ülearu palju).

Kui ühte parklsse saab sõita otse ja teise pääsemiseks tuleb teha järsk jõnks, siis paratamatult sõidetakse otse ning majaesine parkla oleks jätkuvalt ülekoormatud, samas kui tänavaäärne pooltühi. Kahjuks on inimene selline mugav loom. Kui mõlemasse parklasse pääsemiseks peab tegema jõnksu siis oleks need nö keerukuselt võrdsel "kaugusel" ja puuduks tung ühte teisele eelistada.

Jõnksuga sissesõit sunnib autojuhi tähelepanelikuks ja tingib sõidukiiruse vähendamist, kokkuvõttes suurendab ohutust. Samuti annab kehtiv liiklusseadus mõista, et õueala reeglite kehtestamiseks ei piisa üksnes märgi väljapanekust, vaid see tuleb tagada "ehituslike või muude vahenditega".

Vahemärkusena võib mainida, et ka maja algses projektis oli hoovi sissesõit kavandatud üsna keerulise jõnksuga, seega väike kummardus omaaegsete planeerijate poole.

Jäätmekonteinerid

Praegune jäätmekonteinerite paigutus ei ole just eriti õnnestunud. Tänase hoovi planeeringu korral nende jaoks head kohta ei olegi. Tulevikus on kindlasti tarvis leida jäätmete kogumiseks parem koht.

Jäätmekonteinerite jaoks võib rajada varjualuse ehk nn prügimaja või paigaldada kogumismahutid maa sisse. Mõlemal juhul tuleb arvestada ka olemasolevate kommunikatsioonidega. Maa sees on kütte-, vee- ja kanalisatsioonitorustik, side- ja elektrikaablid. Kõigi nende ümber on kaitsevöönd, mille piires võimalikud tegevused on oluliselt piiratud ka maapinnal. Nende kitsendustega arvestades tegelikult väga palju potentsiaalseid asukohti jäätmete kogumise korraldamiseks ei jää.

süvakogumismahutid

Keset majaesist muruplatsi ilmselt jäätmekonteineid kavandada ei ole mõistlik, maja taha ei pääse tühjendusautod. Seega tasub tõsisemalt kaaluda ainult krundi tänavaäärset serva. Kõige vähem on erinevate piirangutega koormatud maja tänavapoolse otsa ja tänava vaheline ala. Teostatavuselt järgmine oleks praeguse sissesõidutee ja "linna parkla" vahel asuv muruplats, eeskätt õunapuu ja tammede grupi vaheline tsoon.

Asendiplaan

Allpool näha eelprojekti koosseisus esitatav asendiplaan (pildil klõpsates saad allalaadida PDF-na), mis sisuliselt fikseerib olemasoleva olukorra.

Ċ
Lennart Puksa,
19 Mar 2012, 18:58
ą
Lennart Puksa,
17 Mar 2012, 07:05